Türkiye Cumhuriyeti varsa mazlumlar….

Türkiye Cumhuriyeti varsa mazlumlar

BAŞKAN FİLİZ’DEN ‘VATANDAŞLIK’ AÇIKLAMASI

Ak Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, Suriyelilere verilecek vatandaşlık konusunda bir açıklama yaptı.

AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, Suriyelilere verilecek vatandaşlık hakkında bir açıklama yaparak, “Türkiye Cumhuriyeti varsa mazlumlar için her zaman bir umut vardır” sözlerini kullandı.
Yazılı olarak yapılan açıklamada Filiz, “Biz 21 yıl önce nasıl mazlum Bosna halkının yanında olduysak şimdi de mazlum Suriye halkının yanındayız. Suriyeli sığınmacılar ve onlara vatandaşlık verilmesi konusu üzerinden AK Partimize ve Cumhurbaşkanımıza yönelik sert eleştiriler yapılıyor. Suriye’den gelip ülkemize sığınan kardeşlerimizle ilgili utanç verici tartışmalara şahit oluyoruz. Başbakanımızın da dediği gibi, mazimize,Türklüğe yakışmayacak ifadeler var. Bu eleştirileri yapanların her zaman ki gibi amacı Cumhurbaşkanımızı, Başbakanımızı, hükümetimizi, birlik beraberlik ve kardeşliğimizi yıpratmaktır. Suriyelilerin güvenli liman olarak Türkiye’yi görmeleri, ihtiyaçlarının giderilmesi gibi çalışmalar biliniyor. Vatandaşlık verilmesi konusunda çalışmalar tamamlanmadı. Bu çalışma netleşmiş değildir. Bu çalışmayı İçişleri Bakanlığı yürütüyor. Belirli suçlara karışmış, terör suçuna karışmış veya başka şekilde kanun dışı işlemleri olanların vatandaşlığa alınması söz konusu olmaz. Vatandaşlıkla ilgili konu yerli yersiz tartışılıyor. Yalan yanlış sözlerle, sosyal medyadan, basından kamuoyunu, bizlere ve Suriyeli sığınmacı kardeşlerimize karşı olumsuz yönlendirmeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.
Vatandaşlığın yıllardır insanlık tarihinde var olduğu aktarılan açıklamada Filiz, “Ülkeler başvuru yapanları vatandaşlığa kabul eder, duruma göre vatandaşlıktan çıkarılır. Şartları sağlayan herkes vatandaşlığa alınır. Suriyeliler dün gelmedi, 4 yıldır Türkiye’de yaşıyorlar. Bu insanlara geçici oturma ve çalışma izni verildi. Bu sadece devletin değil milletin de başarısıdır. 3 milyon insanın bir ülkede mülteci olarak kabul edilmesi milletimizin misafirperverliğinin yeni bir örneğidir . Türkiye’ye sığınan bazı Suriyelilere ,iskan mevzuatı çerçevesinde bedeli alınarak TOKİ konutu verilebilecek. Bedelsiz konut söz konusu değil. Mazlumun duası hedefini bulan ok gibidir. Bu kardeşlerimiz bizim için tehdit ve tehlike değildir. Türkiye için gerçek tehdit mazluma uzatacak takatimizin ve idrakimizin kalmamasıdır” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.