Telefon Santrali

Telefon Santrali

Telefon santrali, gelen giden aramaların otomatik olarak yönlendirilmesine olanak sağlayarak, iletişim kopukluğunu ortadan kaldırmakta olan sisteme verilen addır. Geçmişten günümüze oldukça gelişme göstermiş olan bu santraller, kesintisiz iletişimin tek adresi niteliğindedir. İlk üretilen santral elle çalıştırılmakta ve başka bir kişiye telefon yolu ile ulaşım sağlamak isteyen kişi öncelikle telekom müdürlüğü santraline bağlanarak, görüşmek istediği kişiye ait bilgileri vermekteydi. Santral görevlisi tarafından el yardımı ile gerçekleştirilmekte olan telefon bağlantısı, şimdilerde otomatik santraller yardımı ile yapılmaktadır. Otomatik telefon santralini en sık kullanmakta olan alanlar büyük şirketler olarak bilinmektedir. Farklı birçok birime sahip bu şirketler, aralarındaki iletişimi kurabilmek adına telefon bağlantılarına ihtiyaç duymaktadır.

Telefon Santrali Fiyatları

Santralin otomatik özelliğe geçmesi ile birlikte alanda ürün çeşitlilikleri meydana gelmiştir. Analog santral, IP santral ve Dijital santral olarak üç ana gruba ayrılmakta olan santral çeşitleri farklı özelliklere sahiptir. Analog santral, çoğunlukla geliri orta derece olan işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Özellikleri arasında dıştan gelen aramaları otomatik bekletme, çağrı kısıtlama, gece servisi, Faks yönlendirme, Uzaktan programlama, zaman ve tarife tabloları gibi hususlar yer almaktadır. Ayrıca telefon santrali fiyatları alanında en uygun santrali sistemi olarak bilinmektedir. IP telefon santrali ise ses ve görüntünün sorunsuz iletilmesi hususunda hizmet vermekte olan santral sistemidir. Birçok avantaja sahip bu sistemin en önemli özelliği yazılım tabana sahip olmasıdır. Bu özelliği sayesinde bilgisayar, internet alanında her geçen gün görülmekte olan yeniliklere ayak uydurabilmektedir. Aynı anda birden çok kişi ile telefon görüşmesi olanağı sağlaması en önemli avantajları arasında yer almaktadır.

Telefon Santrali Özellikleri

Elektronik ortamda kullanılma özelliğine sahip santraller yer açısından büyük tasarruf sağlamaktadır. Ayrıca düşük güç tüketimine sahip olması, üretiminin oldukça kolay şartlarda yapılması, kullanım aşamasının öğrenilmesi kolay olması, ekonomik fiyatlandırmaya sahip olması ve hedef kitlesinin oldukça fazla olması santralin bilinen en önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Güç devresi, Ana kart, Abone kartı, Dış hat kartı ve Besleme üniteleri olarak beş ayrı grupta yer almakta olan santraller teknik olarak farklı programlar tarafından yönetilmektedir. Çalışma şekli olarak elektrik akımı bazlı çalışmaktadır. Akım öncelikle güç ünitesine iletilir, sonrasında bu ünite bu akımı görev dağılımı yaparak tüm santrale iletir. En son aşamada içerisinde kayıtlı telefon numaraları, dahili numaralar ve isimlerin yer aldığı ana kart uyarılmaktadır.

Dijital Telefon Santrali

Çoğunlukla kurum içi haberleşmelerde kullanılmakta olan bu santral sistemi, kullanımı en kolay santral sistemlerinden biridir. Uygulandığı kurumlarda telefon görüşme maliyetleri üzerinde oldukça etkilidir. Oldukça yüksek ses transferi imkanı sunmaktadır. www.elektrikmarket.com.tr sitesi aracılığı ile ilgili santrallerin satışı yapılmaktadır. Online satış olanağı sunmakta olan bu site, farklı santral çeşitleri ile hizmet sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.