Tecavüzcüsüyle evlendirme düzenlemesine protesto | Denizli Online Haber | Denizli Haber

Tecavüzcüsüyle evlendirme düzenlemesine protesto

Aralarında şiddete, tecavüze uğrayan ve tecavüzcüsü ile evlendirilen çocukları temsili olarak gösteren 3 kadının da olduğu Nar Kadın Dayanışma Ağı adına konuşmayı yapan Merve Bal şunları söyledi:

“Gülcan: 15 yaşındayken tecavüze uğradı ve abisi tarafından 49 yaşındaki bir adamla evlendirildi. Suzan: Eşi tarafından her gün şiddete uğruyor. Koruma talep etti fakat mesai saati içinde olduğundan devlet onun koruma talebini reddetti. Selma: Tecavüze uğradı. Akşam dışarıda olduğu ve kısa giyindiği için; hakim, tecavüzcüsüne ceza vermedi.”
“Meclis Boşanma Komisyonu’nu ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı tanımıyoruz! Tecavüz edene değil, tecavüze uğrayan çocukların cezalandırıldığı bu rapor; 15 yaşının altındaki çocukların okuldan alınıp evlendirilmesi ile birlikte tecavüzü de “meşrulaştırıyor”!
Bu rapor; şiddete uğrayıp, şikayetçi olunca “mesai saatinde şikayette bulunamazsın.” diyor. Kadın örgütlerinin davaya tanıklık etmesine “Aile mahremiyeti” diyerek engel koyuyor.
Biz; Nar Kadın Dayanışma Ağı olarak bu rapora sessiz kalmıyor ve bu kadın ve çocuk düşmanı önergeleri hiçbir yerde görmek istemediğimizi bir kez daha söylüyoruz.” dedi.

Açıklamanın ardından oturma eylemi yapan grup alkışlarla protestosunu sürdürdü. Eylemi izleyen insanlar ise destek veren eylem alkışlarla son buldu.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.