Sosyal Medya Kullanıcılarına Elektronik Ticaret Vergisi Geliyor! | Denizli Online Haber | Denizli Haber

Sosyal Medya Kullanıcılarına Elektronik Ticaret Vergisi Geliyor!

Sosyal Medya Kullanıcılarına Elektronik Ticaret Vergisi Geliyor!
Sosyal medya kullanıcılarına kötü haber geldi. Fenomenler artık sosyal medyadan yayınladıkları reklamlar için vergi ödeyecek.
Sosyal mecralarda yapılan viral reklamlardan vergi alınması hususu bir kez daha gündeme geldi. Instagram, Twitter ve Facebook başta olmak üzere sosyal medyada çok takipçisi olanların ürün paylaşımının vergilendirilmesi için çalışma başlatıldı.
Elektronik ticaret vergisi geliyor
Maliye Bakanı Naci Ağbal, bir şekilde gelire konu olan elektronik ticaretin vergilendirilmesini sağlayacaklarını belirterek açıklamada bulundu. Naci Ağbal yaptığ açıklamada;
“Kim, ne olursa olsun, herhangi bir şekilde elektronik ortamda yaptığı bir hizmetten dolayı gelir elde ederse, bizim açımızdan vergi mükellefidir” dedi. Ağbal, vergi kanunlarının, şu anda sosyal medya üzerinden verilen bu hizmeti tam olarak kavramadığına işaret ederek yeni Vergi Usul Kanunu çalışması ile bu konuyu düzenleyeceklerini söyledi.
Maliye Bakanı Naci Ağbal ayrıca, “İnternet üzerinden verilen hizmeti, “alan” olarak ifade ettiklerini belirterek “O alanı artık ‘işyeri’ sayacağız. Bir şekilde, elektronik alan üzerinden bu alan üzerinde bir hizmet sunuyorsa ve bundan gelir elde ediyorsa, artık bu gelirden mükellef olması gerekir. Böylelikle vergi sorumluluğu mükellefiyeti de yer alıyor” dedi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.