DENİZLİ'DE SAAT 11.00 İLE 16.00'DA DIŞARIDA DOLAŞMAYIN UYARISI | Denizli Online Haber | Denizli Haber

DENİZLİ’DE SAAT 11.00 İLE 16.00’DA DIŞARIDA DOLAŞMAYIN UYARISI

Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Şükrü Arpacı, Ramazan ayında artan sıcaklıkla ilgili vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.
Ramazan ayında Denizli’de hava sıcaklarının 40 dereceye yaklaşması ile Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Şükrü Arpacı, oruç tutan vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.
Hava sıcaklarındaki artış sebebiyle oruç tutanların sağlıklarına daha fazla önem vermeleri gerektiğini belirten Arpacı, “İftar ve sahur menüleri konusunda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Sıcaklıkların etkisiyle artan terleme ile birlikte yeterince sıvı alınmazsa su ve mineral kaybı sonucu, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri yaşanabilmektedir. Vücuttaki su oranın yeterli düzeyde tutulması hayati önem taşıdığından vücuttan kaybolan miktarda suyun mutlaka alınması zorunludur” dedi.
Günde ortalama en az 2 ile 2,5 litre su içilmesine özen gösterilmesi gerektiğini söyleyen Arpacı, “Bununla birlikte Ramazan ayında iftar ve sahurda sıvı ihtiyacını da karşılayacak diğer sıvıları tüketmeye özen gösterilmelidir. Yeterli ve dengeli beslenmenin Ramazan ayında da sürdürülebilmesi için iftarda aşırı besin tüketimi yapmadan az ve sık aralıklarla öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir. Sahurda mutlaka süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılmalı ya da çorba, sebze ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir öğün tercih edilmelidir. Aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile şekerli ve unlu gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır” diye konuştu.
“SAAT 11.00 İLE 16.00’DA DIŞARIDA DOLAŞMAYIN”
Gün içerisinde özellikle 11.00 ile 16.00 saatlerinde dışarıda dolaşılmaması gerektiğini vurgulayan Arpacı, “Risk grubundaki kişilerin sıcağa maruz kalma ve güneş çarpmasından korunmaları güneş ışınlarının güçlü olduğu 11.00 ve 16.00 saatleri arasında mümkün oldukça açık havaya çıkılmamalıdır. Açık havada gölgede kalınsa dahi aşırı hava sıcaklığı ve nem vücuttan su kaybettirir bu da insan sağlığı için zararlıdır. Dışarı çıkarken, açık renkli, pamuklu, bol giysiler giyilmeli, geniş kenarlı şapka ve koruyucu olarak şemsiye tercih edilmelidir. Çocuklar, yaşlılar, diyabet, yüksek tansiyon, kalp, böbrek hastaları gibi risk grubunda olanların artan sıcaklardan ve güneş ışığının zararlı etkilerinden kendilerini daha fazla korumaları gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.