Nihat Zeybekci 4.kez Ekonomi Bakanı. | Denizli Online Haber | Denizli Haber

Nihat Zeybekci 4.kez Ekonomi Bakanı.

AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yeni kabineyi oluşturacak bakanların listesini sunması sonrasında daha önceden 61.,62., ve 63. hükümetin Ekonomi Bakanı olan Nihat Zeybekci yeniden görev aldı.
Nihat Zeybekci Özel sektörde üst düzey yöneticilik yaptı. 1994 yılında Turkuaz Tekstil’i kurdu. Denizli Platform Sözcülüğünde, Denizli Sanayi Odası Meslek Grubu Üyeliğinde bulundu. İki dönem Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığını yürüttü. 25 Aralık 2013 tarihinde Ekonomi Bakanı olarak atandı. İşte Nihat Zeybekçi’nin özgeçmişi.

NİHAT ZEYBEKCİ KİMDİR?

1 Ocak 1961 tarihinde Denizli’nin Tavas İlçesi Pınarlar Beldesi’nde dünyaya gelen Nihat Zeybekci, Fatma ve Şükrü Zeybekci çiftinin beşinci ve son çocuğudur.

Tütün işçiliğiyle geçimini sağlayan bir ailenin çocuğu olarak küçük yaşta çalışma hayatıyla tanışan Nihat Zeybekci, ilk ve ortaokulu Tavas’ta; liseyi ise parasız yatalı sınavlarında sağladığı başarıyla Kütahya’da okumuştur. Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur. Üniversite’de okuduğu süre boyunca bir dış ticaret şirketinde çalışarak, daha mezun olmadan alanıyla ilgili deneyim kazanmıştır. Sonrasında ise İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans yapmıştır.

Profesyonel iş yaşamına İstanbul’da özel sektörde başlayan Zeybekci, Denizli’de bir tekstil firmasının ihracat müdürlüğü yapmış; 1994 yılında ise kendi işini, Turkuaz Tekstil’i kurmuştur. Politikaya atılmadan önce iş adamı ve sanayici kimlikleriyle sektörü yakından tanıma fırsatı bulmuştur.

4.KEZ EKONOMİ BAKANI OLDU

Zeybekci, Denizli Platform Sözcülüğü’nde, Denizli Sanayi Odası Meslek Grubu Üyeliği’nde bulunmuş. İki dönem de Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığı’nı yürütmüştür. 2004-2011 tarihleri arasında Denizli Belediye Başkanlığı ile Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyeti Başkanlığı, 2005-2011 tarihleri arasında ise Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği yapmıştır. 2009-2012 yılları arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanlığı görevinde bulunmuştur. 2011 yılında milletvekili olarak Ankara’da çalışmaya başlamıştır. 2011 genel seçimlerinde birinci sıradan Ak Parti Denizli Milletvekili seçilen Zeybekci, Ak Parti MKYK üyesidir. TBMM Enerji Komisyonu Başkanlığı da yapmıştır. Son kabine değişikliğinin yapıldığı 26 Aralık 2013’te ise Ekonomi Bakanı olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin 61, 62 ve 63’üncü hükümetlerinde Ekonomi Bakanlığı yapmıştır. Çok iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

4 çocuk babası Nihat Zeybekci, Ayşen Zeybekci ile evlidir

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.