Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama için bir çok kişi çok önemli bir yer edinmektedir. Çünkü hem iş hayatında firmalar için hem de kredi verecek olan bankalar

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama

 Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama için bir çok kişi çok önemli bir yer edinmektedir. Çünkü hem iş hayatında firmalar için hem de kredi verecek olan bankalar için kredi notu bilgileri oldukça önemlidir. Bu yüzden merkez bankası kara liste sorgulama nasıl yapılır bilinmesi gerekmektedir.
Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama

Kredi Kaydı ve Kara Liste

Bankaların kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı, rotatif kredi, çek gibi ürünlerinden faydalanan kişilerin kredi notu kayıtları tutulmaktadır. Bu kayıtlar tutulurken kredi notunun akıbetini düzenli ödemeler belirlemektedir. Sizler bu ürünlerin ödemeleriniz ne kadar düzenli ve eksiksiz yaparsanız, puanınız o kadar yüksek olacaktır. Yüksek olması ile de bankaların bu ürünlerinden her zaman yararlanabilir olacaksınız.

Kara liste ise kimsenin istemeyeceği bir durumdur. Kara liste, yukarıdaki ürünleri kullanıp ve ödemelerini belirtilen zamanlarda yapmayan kişilerin olduğu bir listedir. Özellikle kredi ve kredi kartı ürünlerinde 90 günlük ödeme yapılmaması ile birlikte kara listeye girilmiş olmaktadır. Kara listeye girildikten sonra da uzun bir süre bankaların bu ürünlerinden yararlanmanız imkansız hale gelmektedir.

Merkez Bankası Sicil Kaydı Öğrenme

Merkez Bankası verilerine ulaşarak sicil kaydını öğrenmek isteyenler bu işlemi dilekçe yöntemi ile yapabilirler. Dilekçe ile sicil kaydını öğrenmek isteyenler dilekçelerinde taleplerini açık bir şekilde belirtmeleri gerekmektedir. Şahısların bilgi talebinde bulunması durumunda şahısın kendisinin yanı sıra yetkili kıldığı kişinin adı soyadı, imzası ve posta yazışma adresinin de bulunması gerekmektedir. Bu bilgileri eğer tüzel kişi istiyorsa bu sefer yetkili kişinin imzası ve imza sirküleri gerekmektedir.

Vergi numarasının ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarasının da yazılması gerekmektedir. Çek, kredi limiti, risk bilgileri ve protestolu senet bilgileri haricinde anne kızlık soy adı da dilekçede yer alması gereken bilgiler arasında. Nüfus cüzdanınızı da beyan etmeniz gerekmektedir. Nüfus cüzdanının yarı sıra ehliyet ve pasaportunuzda geçerli olmaktadır. Eğer dilekçe ile bilgi talebinde bulunan kişi vekaleten yapıyorsa vekaletnamenin aslı ve noterden tasdikli bir örneğinin de beyan edilmesi gerekmektedir.

Bu belgeler ile birlikte yazacağınız dilekçeyi Merkez Bankası’na iletmeniz ile birlikte sicil kaydı kara liste durumu öğrenme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Buradaki yazılan ve banka tarafından istenen belgelerin eksiksiz olması sicil kaydını daha kısa bir süre içerisinde öğrenmeniz için önem arz etmektedir. Dilekçe örnekleri ve yazışma adresi için yazının devamını inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.