Kınalı koçlar Çınar'a indi | Denizli Online Haber | Denizli Haber

Kınalı koçlar Çınar’a indi

Kınalı koçlar Çınar’a indi 

Kınalı koçlar Çınar’a indi DENİZLİ’nin Çal İlçesi’nin Aşağıseyit Mahallesi’nde 8 asırdır sürdürülen UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne aldığı Sudan Koyun Geçirme etkinliğinin tanıtımı için kortej yürüyüşü düzenlendi. Kortej yürüyüşünde, kınalı koçlar ve kangal köpekleri de yürüdü.

Çal İlçesi’nin Aşağıseyit Mahallesi’nde 842 yıldır yapılan sudan koyun geçirme etkinliği, bu yıl 27-28 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Çal Belediyesi’nin düzenlediği UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne aldığı etkinliğin tanıtımı için Denizli kent merkezinde kortej yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe Çal Belediye Başkanı MHP’li Fethi Akcan, organizasyon komitesi üyesi ile koyun yetiştiricileri ve ilçeden vatandaşlar katıldı.

Bugün yaşanan terör olayları nedeniyle kortej yürüyüşüne katılanlar ‘Terörü Lanetliyoruz’ pankartı ve ellerinde Türk bayraklarıyla Bayramyeri Meydanı’ndan Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nı takip ederek 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’na kadar yürüdü. Kortejin önünde ise etkinlikte Menderes nehrine atlayacak sürü başı koçlar ile kangal köpekleri de yer aldı. Yürüyüşte kınalı koçların ve kangal köpeklerinin yer alması bulvardan geçen vatandaşların ilgisini çekti. Kangal köpekleri ve koçlar meydandaki Denizli Horozu heykelindeki havuzdan su içti.
Sudan koyun geçirme etkinliğinin bu yıl 843. kez düzenleneceğini söyleyen Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Türkiye’nin bugün teröre 14 şehit verdiğini belirterek terörü lanetlediklerini söyledi. Bu toprakların her zaman Türk yurdu olarak kalacağını belirten Akcan, “Ülkemizde bugün yine 14 şehidimiz var. Türk milleti, kurbanlık koyunlarını süslerler, Allah’a kurban ederler, Türk milleti de evlatlarını bu vatana kurban diye başına kına yakıp gönderirler.

Cephede vatan toprakları için şehit olan kınalı koçlar gibi bizler de koçlarımızı kınaladık, 843 yıllık geleneğimizi canlandıracağız. Bu topraklar üzerinde karışıklıklar getirmek isteyen şer güçlere karşı bu toprakların Türk toprağı olduğunu, bundan sonra da Türk toprağı olarak kalacağının en büyük kanıtlarından biri de 843 yıllık bu gelenektir.

Ben bundan dolayı, bu geleneği bugüne kadar getiren herkese çok teşekkür ediyorum. Ey Türk Milleti, Yörükler, Türkmenler, birlik ve beraberlik içinde bütün geçmişimizi yad ederek, hep birlikte gönül gönüle vererek geleneklerimizi sürdürüp bu toprakların Türk toprağı olarak kalması için elimizden geleni yapacağız. Bugün cephede askerlerimiz şehit oluyor, biz de şehit olmak için kınalı koçlar gibi hazırız” dedi.
Başkan Akcan, gelecek hafta sonu yapılacak etkinliğe tüm Denizli halkını davet etti. Aşağıseyit Mahallesi’ndeki etkinlik Selçuklu komutanlarından olan Ali Gazi’nin türbe ziyaretiyle start alacak. En güzel kuzu, en güzel koç, çoban köpeği, ev köpeği ve çoban kıyafeti yarışmaları düzenlenecek ve yöresel sanatçılar konser verecek. 28 Ağustos Pazar günü ise sudan koyun geçirme yarışmaları saat 07.30’da Aşağıseyit Mahallesi’nin Köprübaşı mevkiinde başlayacak.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.