İSO'nun listesine Denizli'den 12 firma | Denizli Online Haber | Denizli Haber

İSO’nun listesine Denizli’den 12 firma

İSO’nun listesine Denizli’den 12 firma yer aldı
İSTANBUL Sanayi Odası (İSO) tarafından gerçekleştirilen 500 Büyük Firma Anketi’nin 2015 yılı sonuçlarına göre, son iki yılda olduğu gibi Denizli’den listeye 12 firma girdi. Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, “Listede geçen yılki gibi 12 firmayla temsil edilmemiz istikrarımızı gösterse de uzun yıllardır Denizli’de yeni yatırım yapılmadığı gibi bir gerçeği de önümüze seriyor”diye konuştu

İSO’nun 500 Büyük Firma Anketi’nde Er-Bakır, Denizli sıralamasında yine listenin başında bulunuyor. Er-Bakır’ı 52’inci sırada bulunurken; Abalıoğlu Yem ile 137. sırada yer alan Kocaer Haddecilik izliyor. Listede yer alan firmalardan sadece 4 tanesi geçen seneye göre üst sıralara çıkarken, diğer firmaların genel olarak istikrarını korudukları göze çarpıyor. İlk 500’deki Denizlili firmalara bakıldığında, metal hammadde fiyatlarındaki artışın da etkisiyle ana metal endüstrisinin, 5 firma kablo ve bakır tel, 2 firma demir-çelik olmak üzere toplam 7 firma ile listeye damgasını vurduğu gözüküyor. Listedeki yerlerini iyileştiren 4 şirketten 2’sinin kablo sektöründen olması, sektördeki yükselişin devam ettiğini gösteriyor. İnşaat sektörünün tek Denizlili temsilcisi Denizli Çimento’daki düşüş ise bu seneki sürprizlerden biri oldu. Denizli Çimento 100 sıra düşerek 491. sıraya geriledi. Geçen sene Gamateks’in tekrar listeye dahil olmasıyla İSO 500’deki firma sayısını 2’ye çıkaran tekstil sektörü, Gamateks’in kararlı yükselişiyle yoluna devam ediyor.

Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, “Listede geçen yılki gibi 12 firma ile temsil edilmemiz istikrarımızı gösterse de uzun yıllardır Denizli’de yeni yatırım yapılmadığı gibi bir gerçeği de bize gösteriyor. Benzer yapı ve büyüklükteki diğer illerin sıralamasına baktığımızda da 2014’de firma sayılarına göre bu sene bazı illerde düşüş bazı illerde ise yükselişler mevcut. Geçen seneye göre Gaziantep ve Manisa, her şeye rağmen firma sayılarını yükseltirken, Denizli ve Konya yerinde saydı ve Kayseri de İSO 500’deki temsilcilerini azalttı. 2009’da yayınlanan teşvik yasasında üçüncü bölgede yer alan bu illerin, ikinci bölgedeki Denizli’ye kıyasla istihdam ve ihracatta olduğu gibi İSO 500 sıralamasında da öne çıktığı görülüyor. Kapasitesinin yüzde 80’ini kullanarak ihracat yapan bir il olarak ancak bu sonuçları elde edebiliyoruz. Her zaman söylediğim gibi, bu tablonun Denizli’ye yeni yatırım gelmedikçe değişeceğini düşünmüyorum” diye konuşmasını tamamladı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.