Hurda Olan Tezgahlar Yeniden Değerlendi | Denizli Online Haber | Denizli Haber

Hurda Olan Tezgahlar Yeniden Değerlendi

Hurda Olan Tezgahlar Yeniden Değerlendi

Hurda Olan Tezgahlar Yeniden Değerlendi : Teknolojinin hızla değişmesi ve çok daha modern tekstil makinalarının devreye girmesi neticesinde daha 15-20 yıl öncesinde neredeyse her evin altında üretim yapan eski kara tezgahlar kırılarak hurdaya çıkarılmıştı.

Kara tezgahlarda bir haftada dokunan mal, modern makinalarda bir günde dokunuyor ve sonuçta rekabet şansı yok oluyordu. Kara tezgahlardan para kazanmak, aile geçindirmek çok zorlaşmıştı. Sonuç olarak, dokumacılar ellerindeki kara tezgahları hurdaya çıkarmak zorunda kaldılar. İmkanları olanlar modern makinalar satın alarak mesleğe devam ederken, imkanı olmayan pek çok dokumacı da başka iş kollarına yöneldi.

Bir zamanlar 3500-4000 kara tezgahın bulunduğu Buldan’da 350-400 kara tezgah kaldı. Ancak ne var ki el emeği ağırlıklı ürünlerin son zamanlarda daha fazla ilgi görmesi ve bazı incelik isteyen dokumaların kara tezgahlarda daha iyi dokunabilmesi nedeniyle kara tezgahlara ilgi yeniden arttı. Dokumacılar hurdaya verip kırdıkları tezgahları yeniden aramaya başladılar.  Buldan dışından zorlukla bulunarak getirtilen bu tezgahlar kapış kapış alınmaya başlandı. Denizli haber online

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.