Filozof Epiktetos'un Belgesel Filminin Çekimleri Denizli'de Yapıldı | Denizli Online Haber | Denizli Haber

Filozof Epiktetos’un Belgesel Filminin Çekimleri Denizli’de Yapıldı

Filozof Epiktetos’un Belgesel Filminin Çekimleri Denizli’de Yapıldı

Filozof Epiktetos’un Belgesel Filminin Çekimleri Denizli’de Yapıldı : Antik Çağ’da Anadolu’da yaşamış ünlü filozoflardan biri olan Epiktetos’un yaşamı ve öğretisini anlatan ‘Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos’ adlı belgesel filmin çekimleri Denizli’de yapıldı.Yönetmeliğini Umut Hacıfevzioğlu’nun yaptığı, senaryosunu gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık’ın yazdığı, yapımcılığını Oruç Yurdaer ve Umut Hacıfevzioğlu’nun üstlendiği ‘Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos’ belgesel filmin çekimleri Denizli’de gerçekleştirildi.

Belgesel, M.S. 55 yılında Hierapolis’te dünyaya gelen stoacı filozof Epiktetos’un yaşamı ve öğretisini Hierapolis’in tarihiyle birlikte anlatıyor.Belgeselin yapımcı ve yönetmeni Umut Hacıfevzioğlu, “Dünyada felsefenin ortaya çıktığı coğrafya antik Anadolu coğrafyasıdır. Anadolu, düşünce tarihi, felsefe tarihi bağlamında eşsiz bir kültürel mirasa ev sahipliği yapıyor.

Epiktetos, Roma döneminde, bugünkü Pamukkale, o zamanki adıyla Hierapolis’te yaşamış, çağın egemen felsefe ekollerinden biri olan Stoa felsefesinin iz bırakan düşünürlerinden biri. Hierapolis Antik Kenti ise UNESCO Dünya kültür mirası listesinde yer alan önemli bir antik kent. Belgesel, gerek ülkemizin gerekse de Denizli’nin tanıtımına katkıda bulunacaktır”dedi.

Belgeselde, Denizli Edebiyat Dostları Tiyatrosundan oyuncu Süleyman Zencir, filozof Epiktetos’u canlandırırken, Epiktetos’un görüşlerini kitaplaştıran öğrencisi Arrianus’u da Uğur Pişmanlık canlandırdı. ‘Kölelikten Filozofluğa: Epiktetos’ adlı belgeselin yakın bir zamanda gösterime girmesi bekleniyor. – DENİZLİ HABER ONLİNE

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.