Facebook'a yeni özellik geldi… | Denizli Online Haber | Denizli Haber

Facebook’a yeni özellik geldi…

Facebook’a yeni özellik geldi…

Facebook’a yeni özellik geldi… : Dünya devi sosyal ağ platformu Facebook, geçtiğimiz sene Ağustos ayında, giderek popülerleşmeye başlayan canlı yayın furyası için ilk adımını atmıştı. ABD’de yaşanlar için Aralık ayında iPhone ve Şubat ayında da Android kullanıcıları için canlı yayın özelliğini aktif eden Facebook, ülkemizde ise Nisan ayını tercih etmişti.
Facebook bugünlerde çıtayı biraz daha yükseltti ve canlı harita özelliğini devreye soktu. Facebook ana sayfasında sol tarafta yer alan ‘canlı harita’ sekmesine tıkladığımızda, karşımıza bir dünya haritası geliyor. Bu haritada; o anda Facebook üzerinde canlı yapan kişileri anlık olarak görebiliyoruz.

Gördüğümüz gibi harita üzerinde mavi noktalar var ve bu noktalar anlık olarak canlı yapan Facebook kullanıcılarını gösteriyor. Facebook’un bu hizmeti boş zamanları değerlendirmek için oldukça iyi bir fırsat gibi görünüyor.

Tabii bu harita özelliğinin, Periscope tarafından hali hazırda kullanıldığını söyleyelim. Yani canlı haritayı ilk olarak Periscope ile tanıdık. Fakat Facebook’un canlı harita özelliği de hiç fena gözükmüyor.

Facebook ‘canlı yayın’ Android’te!
Geçtiğimiz sene Ağustos ayında, giderek popülerleşmeye başlayan canlı yayın furyasına ilk adımını atan; Aralık ayında ise çıtayı genişletip ABD ve iPhone kullanıcılarına olanak sağlayan Facebook bir adım daha atıyor ve canlı yayın uygulamasını Android kullanıcılarına açıyor.Facebook ‘canlı yayına’ geçti! Facebook’tan yapılan açıklamaya göre, Android cihaz kullanıcıları önümüzdeki hafta Facebook’un canlı yayın özelliğinden faydalanabilecek.

Fakat Facebook, Android kullanıcıları için de yine önceli ABD’de yaşayanlara verecek. Canlı yayın için yapmamız gereken bildirim penceresi üzerindeki ‘go live’ ikonuna tıklamaktan ibaret. Bunun ertesinde artık istersek ön yahut da arka kameradan yapabiliriz çekimi. İkisi birden eşzamanlı biçimde kullanılmıyor ama.

Çekim bitince profilimizde kaldığı için (silmediğimiz sürece) dilersek sonradan da izleyebiliyoruz. Bunun haricinde yine Periscope’taki olduğu gibi takipçilerimizi, beğenenleri veya yorumları gerçek zamanlı biçimde görebiliyoruz. Aynı bir film şeridi gibi geçiyorlar önümüzden. Canlı yayın özelliğinin Türkiye’ye hangi platformda ve ne zaman geleceğine yönelik bir bilgi ise henüz yok. denizli haber online

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.