Dolar yatırımcıyı `yedi` bitirdi | Denizli Online Haber | Denizli Haber

Dolar yatırımcıyı `yedi` bitirdi

Dolarda gün içindeki 7 kuruşluk dalgalanma yatırımcıya nasıl yansıdı?

Yeni kabine ve Merkez Bankası’nın faiz kararının açıklamasından önce piyasalarda şimşekler çakarken, peş peşe gelen açıklamaların ardından kara bulutlar dağıldı. Dün 2.97-2.99 bandında dalgalanan dolar/TL bu sabah 3.01’e kadar tırmanırken, Mehmet Şimşek’in yeni kabinede yer aldığının açıklanmasıyla 2.98’e, Merkez Bankası’nın beklentiye paralel faiz indirimine gitmesiyle ise 2.94’e gevşedi.

100 BİN DOLARDA FARK 7 BİN LİRA…

Peki piyasalardaki bu dalgalanma yatırımcıları nasıl etkiledi? Doların 5.-6 saat içindeki 7 kuruşluk hareketinden dolayı elinde 1000 doları olan bir kişinin kur kaybı 70 lira, 10.000 doları olan bir kişinin 700 lira, 100.000 doları olan bir kişinin ise 7 bin lira oldu.

Destek Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekçen yurtiçi piyasaların bugün iki önemli gelişmeden dolayı oldukça hareketli olduğuna dikkati çekerek, “Siyasi cephede yeni kabine listesi açıklandı ve birkaç saat sonra TCMB’nin kritik faiz kararı takip edildi. İki önemli gelişmeden kaynaklı Dolar/TL’de, son zamanların en hareketli zamanları yaşandı” dedi.

Elinde doları olan bir yatırımcı için ciddi kazanç veya kayıpların olduğu bir günü geri de bırakmaya hazırlanıldığına vurgu yapan Çekçen “Örneğin elinde 1.000 doları olan bir yatırımcı dün sabah itibariyle bu parayı bozdursaydı 2970 TL geri alacaktı. Tam bir gün sonra bu işlem yapmış olsaydı dolar 3.01’i gördüğü için kazançlı olacaktı. Yani elinde 1000 doları olan yatırımcı sabah döviz bürosuna gidip parayı bozdurmuş olsaydı 3010 TL elde edecekti. TCMB’nin faiz kararı ve hükümetin kurulmasıyla beraber dolar 2.9500 seviyesine kadar geriledi. Söz konusu yatırımcı şuan elindeki doları bozdursa 2940 TL elde etmiş olacak. Yani piyasalarda 1 gün içerisinde elinde 1000 dolar olan yatırımcı için yaklaşık 70 TL’lik bir hareket olduğunu görüyoruz” dedi

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.