DOLAR VE ALTIN UÇTU | Denizli Online Haber | Denizli Haber

DOLAR VE ALTIN UÇTU

İngiltere’deki referandum doları da altını da uçurdu
Dünya piyasalarının sonucunu merakla beklediği İngiltere’nin Brexit oylamasında sonuçlar gece yarısından itibaren gelmeye başladı. Dolar da altın da uçuşa geçti. Dolar 3.00 TL seviyesine kadar çıktı, daha sonra gerileyerek 2.91 TL seviyesine kadar geriledi. Borsa İstanbul güne yüzde 5,02 düşüşle başladı.

Birleşik Krallık’ta AB’den çıkma referandumu yapıldı. Seçmenlerin yüzde 51,8’inin ’AB’den çıkalım’ demesi küresel piyasalarda sert hareketlerin görülmesine neden oldu. Birleşik Krallık’ta dün yapılan referandumda, seçmenlerin ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasına karar vermesinin ardından küresel piyasalar düşüşe geçti.
İngiliz Sterlini son 31 yılın en düşük seviyesini görerek dolar karşısında 1,34 düzeyine indi. İngiltere’nin Brexit kararı sonrasında Japonya’da Nikkei 225 endeksi Mart 2011’den bu yana en büyük günlük düşüş yaşadı. Endeksi yüzde 7,92 düşüşle 14,952 puandan kapandı. Karar sonrası Alman borsası DAX’ta da aşağı yönlü hareket görüldü. Endeks yüzde 7,24’lük düşüşle 9,531 seviyesine indi.
DOLAR VE ALTIN UÇTU, BORSA ÇAKILDI
İngiltere’deki referandum Türkiye’de de etkisini hissettirdi. Dün TL karşısında 2,87’den kapanan dolar güne 2,96 düzeyinden başladı. Dolar şu sıralarda 2,91 seviyesine gerilemiş durumda bulunuyor. Altın ise karar sonrasında 28 ayın zirvesine ulaştı. Yüzde 6’nın üzerinde yaşanan artışla çeyrek altın 211 liraya kadar yükseldi. Bu gelişmlerle birlikte Borsa İstanbul’da da sert bir hareket görüldü. Endeks yaşanan yüzde 5’lik düşüşle 74 bin 73 puandan açıldı.
İNGİLİZ STERLİNİ ÇAKILDI! 1985’TEN BU YANA EN BÜYÜK KAN KAYBINI YAŞADI
İngiliz Sterlini ise tüm dünya para birimleri karşısında olduğu gibi Türk Lirası karşısında da değer kaybediyor. Dün akşam saatlerinde 4,30 liranın üzerinde olan 1 İngiliz Sterlini Bexit sonuçlarının açıklanmaya başlamasıyla 4 liranın altına kadar geriledi. Sterlin/dolar paritesi ise dün akşamdan bu yana yaklaşık yüzde 10 değer kaybederken 1,50 seviyelerinden 1,34’e kadar düştü. Bu seviyeler 1985 yılından bu yana dolar karşısında en düşük seviyeleri olarak kayıtlara geçti.
BREXİT NEDİR?
Britanya’nın ilk iki harfi ile exit(çıkış) kelimesinin birleşmesinden oluşan Brexit, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması anlamına gelmektedir. Daha önce Yunanistan için de kullanılan bu durum, Grexit (Greece-exit) şeklinde ifade edilmiştir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.