Denizli'nin 19 İlçesinde patlayıcı yapımında kullanılabilen nitratlı gübre operasyonu | Denizli Online Haber | Denizli Haber

Denizli’nin 19 İlçesinde patlayıcı yapımında kullanılabilen nitratlı gübre operasyonu

 

Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, nitratlı gübre satışının yasaklanmasına ilişkin olarak 1 milyon 610 bin 225 kilogram gübrenin geçici olarak yediemine alındığını bildirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kutlu, yaptığı yazılı açıklamada, patlayıcı yapımında kullanılabilen nitratlı gübrelerin satışının durdurulmasıyla ilgili karar doğrultusunda, 19 ilçede gübre satıcılarında bulunan nitratlı gübreleri yediemine almaya başlandığını bildirdi.

Karar üzerine ekiplerin, söz konusu gübrelerin yediemine alma işleminin tamamlanana kadar devam edeceğini ifade eden Kutlu, şunları kaydetti:

“19 ilçe müdürlüğü ekibimiz, 205 adet Gübre Dağıtıcı Belgesine sahip iş yerinde 1 milyon 610 bin 225 kilogram nitrat terkipli gübreleri geçici olarak yediemine almıştır. İkinci bir emre kadar alım ve satımı yasaklanmıştır. Yapılan uzman değerlendirmelerinde meyve bahçelerinde, bağ alanlarında ve sulanan alanlarda nitratlı gübrelerin yerine sülfatlı gübreleri, sulanan ve çapalanan bitkilerde nitratlı gübreler yerine üre ve amonyum sülfat kullanılması tavsiye edilmiştir. Ayrıca, daha geniş ve teknik bilgi için il ve ilçe müdürlüklerine müracaat edilecektir.”

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.