DENİZLİ'DE SESSİZ DURUŞ | Denizli Online Haber | Denizli Haber

DENİZLİ’DE SESSİZ DURUŞ

DENİZLİ’DE SESSİZ DURUŞ
Dünya Mülteciler Günü’nde mültecilerin yaşam mücadelesini unutmadılar dediler.

Uluslararası Sanat Eğitimcileri Derneği (USED)’in koordinatörlüğünü yaptığı Avrupa Birliği Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı’nın desteklediği, 7 ortaklı PARSOL (Mültecilerin Sosyal Hayata Katılımı Projesi) projesinin farkın dalık eylemi, Dünya Mülteciler Gününde yapıldı. Mültecilerin yaşam mücadelesini konu alan Sessiz Duruş etkinliğinde yerel halkın mülteciler ile ilgili em pati yapıp onları anlayabilmeleri hedeflendi.

43-1

PARSOL aktivistlerinin katıldığı bu etkinliği Forum Çamlık’ta gerçekleştirildi. Etkinlik halkın yoğun ilgisiyle karşılandı. Etkinlikte aktivistlerin gözleri siyah bir bantla kapatıldı ve ayakta sessizce beklendi. Aktivistler, Ege Denizi’nde hayatını kaybeden Mültecilerinin anısına saygı duruşu ve bu acıların bir daha yaşanmaması amaçlandı. USED’in hazırladığı Türkçe, Farsça, İngilizce el ilanları halka dağıtıldı.
“MÜLTECİ PROBLEMİ YERİNE HAYAT MÜCADELESİ KAVRAMINI KULLANMALIYIZ”
PARSOL Koordinatörü Gülden Cerit bu etkinliğin Dünya Mülteciler Günü’nde yapılmasının önemini belirterek şu açıklamalarda bulundu. Cerit “Biz bu proje sürecinde söz edimlerinin ne kadar önemli olduğunu fark ettik. Mülteci problemi, sorunu gibi kelimelerin insanlar üzerinde negatif bir etki yarattığı, bunun yerine mültecilerin hayat mücadelesi kavramını kullanmanın daha uygun olacağını bu algınında kişiler üzerinde olumlu bir etki yaratacağını söyledi. Bu etkinlik oluşan raporların Avrupa Birliği Komisyonu’na, Birleşmiş Milletlere ve AB Bakanlığı’na gönderilerek farkındalığın arttırılmasının hedefliyoruz” dedi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.