Denizli'de Osmanlı Sancağı Bulundu | Denizli Online Haber | Denizli Haber

Denizli’de Osmanlı Sancağı Bulundu

Denizli’de Osmanlı Sancağı Bulundu

Denizli’de Osmanlı Sancağı : BulunduDenizli’nin Sarayköy ilçesinde 1860’lı yıllarda bölgede konuşlu olduğu sanılan Redif Taburu’na ait Osmanlı sancağı bulundu.

Denizli’nin Sarayköy ilçesinin Hisar Mahallesi’nde Osmanlı Devleti’nin sancaklarından birisi bulundu. Rüştü Usta tarafından bulunan sancak ilk bakışta Selçuklu dönemine ait bir sancak olarak dikkat çekti. Sancağın Selçuklu değil Osmanlı döneminden kalma bir sancak olduğunu iddia eden Ümit Şıracı, gerçeğin ortaya çıkması için sancağın görüntülerini uzmanlara ve yetkililere gönderdi. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar gerçek ortaya çıkardı. Sancağın Yeniçeri Ocağı’nın dağıtılması sonrası asker bulmakta zorluk çeken Osmanlı’nın redif yani yedek taburlara verilen sancaklardan birisi olduğunu sanılıyor.

ÇEVİRİSİ YAPILDI ŞİMDİ KORUMA ALTINDA

Kırmızı fon üzerine altın renginde 4 satırın yazıldığı sancaktaki satırların çevirisini Necat Çetin ve Mustafa Kuzucuk tarafından yapıldı. Arşivlemesi ve korunması ise Başbakanlık Arşiv Uzmanı Muzaffer Çetin tarafından yapılacak. Redif Sancağı’nın üzerindeki metinlerde ise şu ifadeler yer alıyor: “1.satır: Allah, Muhammed, Ebubekir, Ömer, Osman, Ali. 2. Satır: innâ fetahnâ leke Ferhan mübînâ (Doğrusu biz sana apaçık bir fetih ihsan ettik.) Fetih Sûresi, 1.âyet. 3. Satır: Nasrun minellâhi ve fethun karîb. (Yardım Allah’tandır ve fetih yakındır.) Saff Süresi, ayet: 13 4. Satır: Ve beşşiril mü’minîn (yâ Muhammed)(Ey Muhammed) mü’ minleri müjdele. Saff Sûresi, 13. Ayet” Ayrıca sancakta en altta sağda ‘Hasan’, sol tarafta ‘Hüseyin’ ibareleri yer alıyor

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.