Denizli Milli Eğitim Müdürünü Kim Koruyor? | Denizli Online Haber | Denizli Haber

Denizli Milli Eğitim Müdürünü Kim Koruyor?

Denizli Milli Eğitim Müdürünü Kim Koruyor?

Denizli Milli Eğitim Müdürünü Kim Koruyor? 15 Temmuz milli iradeye darbe girişiminde bulunan dış güçlerin kuklası olduğu ortaya çıkan Fetöye yönelik operasyonların hız kazandığı ve devletimizin OHAL ilan ettiği bir dönemdeyken böyle bir derdi olmayan il müdürleri ile mi mücadele yapılacak ?

15 Temmuz milli iradeye darbegirişiminde bulunan dış güçlerin kuklası olduğu ortaya çıkan Fetöye yönelik operasyonların hız kazandığı ve devletimizin OHAL ilan ettiği bir dönemdeyken böyle bir derdi olmayan il müdürleri ile mi mücadele yapılacak ? Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’un 17-25 Aralık 2013 tarihindeki hükümete yönelik fetönün emniyet ve yargı ayağının darbe girişiminde bulunması tarihinden 15 Temmuz 2016’ya kadar paralel ile mücadele adına hiçbir şey yapmadığı ifade ediliyor.

Eğitim portallarında kamu haber sitelerinde 2016 ocak ayında Denizli Milli Eğitimden paralele kıyak mı ?( http://www.yeniakit.com.tr/haber/denizli-milli-egitimden-paralele-kiyak-mi-121410.html) haberi yayınlanmıştı.Haberin içeriği şu şekildeydi “Bazı eğitim portallarında yer alan iddiaya göre;

Denizli İl Milli Eğitim Müdürülüğü il genelinde resmi/özel 4.sınıf öğrencilerine yönelik “Bursluluk Sınavı” düzenlenmesine yasal kılıf buluyor ve MEB’in 2015/5 nolu genelgesi 16. maddesi ‘kıyak’a ilgi tutuluyor. MEB’in genelgesinde şu ifadeler mevcut: “Özel okullar valiliklerden aldıkları izinler doğrultusunda burs verilecek öğrenci ve kursiyer tespitine yönelik Ocak, Şubat ve Mart aylarında sınav yapabilecektir.

Ancak bu sınavlarla ilgili ilan ve reklam verilmeyecektir. Her okul kendi internet sayfasında bu sınavların duyurusunu yapabilecektir. Valilik izni doğrultusunda diğer okullara bu sınavla ilgili bilgi verilebilecektir.” Buraya kadar olayda bir gariplik yok. Esas mesele bundan sonra başlıyor. Valilikten, ‘ilan ve reklam verilmemesi kaydıyla’ onay alınıyor. Onayda diğer resmi/özel okullara duyurulması da yok.

İşin ilginç yanı; ilgili okulların sınavın diğer okullara duyurulması ile ilgili bir talebi de yok. Okulun böyle bir talebi olmamasına, onayda da diğer resmi/özel okullara duyurulması olmamasına rağmen kim ya da kimler bunu üzerine vazife alıp tüm okullara e posta göndererek okul yöneticilerini yönlendiriyor? E-Posta göndermekle kalmayıp duyurusu emrediliyor. Kendisini malum yapı ile mücadele ettiğini söyleyenler, iş icraata geldiği zaman bu yapıyı mı kolluyor?

Başka bir ifade ile perdenin önünde mücadele ediyormuş gibi görünüp perde arkasından kol kanat mı geriliyor? Diğer özel okullara (Örneğin geçen sene özel V. Koleji) yapacakları “Bursluluk Sınavında” onay vermemek için çeşitli bahaneler üretilip, zorluklar çıkartılırken; malum yapıya yakınlığı ile bilinen bazı okullra onay vermekle kalınmıyor; tüm okullarda ısrarla, reklamı yapılarak duyuruluyor. Bu kime-ne hizmetidir?

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne soruyoruz;

1- Malum yapıya yakın bu okulunun reklamına, öğrenci kaydına, marka değerine kıyağı kim neden yapıyor?

2- Başka özel okullar isteyince zora koşuluyor; izin verilmiyor ya da zoraki izin veriliyor, bu yapıya ise “pozitif ayrımcılık” yapılıyor?

3- Haydi, izin verildi diyelim. İzin dâhilinde özel okul kendi sitesinde v.s yayınlayarak sınavını yapabilir. Ancak burada durum çok farklı. Onay yazısında olmamasına rağmen, MEB’e bağlı devlet okullarına öyle bir duyuru yapılıyor ki bu durum; “Öğrencilerinize bu sınavı duyurun, mutlaka katılım sağlayın” anlamına geliyor…” Ve bu haberden sonra o haberin içeriği ile ilgili hiçbir açıklama hiçbir geri adım atılmadığı ifade ediliyor.

Sayın Cumhurbaşkanının her ortamda dile getirmesine rağmen,devlet kurumları bu konuda hassaslaşmış olduğu halde paralel fetö okullarına öğrencileri göndermeye teşvik etmek anlamına gelen bir duyuruyu bütün okullara yaptırmak tam anlamıyla Denizli İl Milli Eğitim Müdürü kime hizmet ediyor? Sorusunu sormaya sebep olmaktadır.

Bu haber yayınlandıktan sonra bu haberin hiçbir yerel medya tarafından haber yapılmaması da ilginçtir. Ve bu durum İl Milli Eğitim Müdürünü kim koruyor? Sorusunu gündeme getirmiştir. Ayrıca Denizli İl Milli Eğitim Müdürü’nün Cumhurbaşkanımızın sık sık ifade ettiği “dindar nesil” yetiştirme amacıyla Bakanlığın koymuş olduğu seçmeli Temel Dini Bilgiler,Hz Muhammed’in Hayatı,Kur’an-ı Kerim derslerinin okullarda veli ve öğrenciler tarafından seçilmesi noktasında çalışmadığı ve böyle bir konuda duyarlılık göstermediği istatistiklere bakınca görülmektedir.

Denizli’nin seçmeli Temel Dini Bilgiler,Hz Muhammed’in Hayatı,Kur’an-ı Kerim derslerini seçme sıralamasında çok gerilerde kaldığı ifade ediliyor. Rotary kulüplerinin okullarda seminer yapmasına yarışma yapmasına jet hızıyla imza veren İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz’un Mirasımız derneğinin Kudüs’ü tanıtmak isteyen seminerlerine izin vermediği de gelen bilgiler arasında yer alıyor. Ve tüm bunlara rağmen İl Milli Eğitim Müdürünün bir el tarafından korunduğu ifade ediliyor. Kamuoyu soruyor kim korumaktadır?

kaynak : Haber Yeni Rota.com /

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.