Darbeci askerlere ilk iddianame Denizli’den

Denizli'de 60 askere dava açıldı

Darbeci askerlere ilk iddianame Denizli’den

Darbeci askerlere ilk iddianame Denizli’den : Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili askerlere yönelik Türkiye’deki Denizli’de hazırlandı. Denizli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davada, 60 şüpheli hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. İddianame, 20 klasör ve 143 sayfadan oluşuyor.

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper, düzenlediği basın toplantısında, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili askerlere yönelik hazırlanan iddianame hakkında bilgi verdi. Başsavcı Alper, darbe girişimi sırasında 11 Komando Tugay Komutanlığı’ndan çok sayıda askeri personelin Ankara’daki kalkışmayı desteklemek üzere Çardak Havaalanı’nı ele geçirdiğine ilişkin basında çok sayıda haber yer aldığını anımsatarak, soruşturmanın akıbetiyle ilgili kamuoyunda merakın giderilmesi bakımından basın açıklaması yapma gereği duyulduğunu söyledi.

“SÖKE’DEN 2 TABUR ASKER NAKLEDİLDİ”

Darbe girişimiyle ilgili 2016/19700 sayılı soruşturmada derlenen delillerle ilgili de bilgi veren Alper, önceki tatbikat uygulamalarına ve teamüllere aykırı olarak 13 Temmuz’da Aydın-Söke Askeri Birliği’nde acil içtima yaptırılarak 2 tabur askerin Denizli’ye nakledildiğini, 14-17 Temmuz tarihlerini kapsayan eğitim planlamasında 16 Temmuz günü saat 02.30’da motorlu intikal ile havaalanının ele geçirilmesinin öngörüldüğünü, mahallinde keşif yapıldığını, zorunlu olmasına rağmen Ege Ordu Komutanlığı ve güvenlik açısından İl Emniyet Müdürlüğü’ne bilgi verilmediğini, kadrosu Harp Akademileri Komutanlığı’nda bulunan bir subayın Tugay faaliyetlerine katıldığı ve gizli görüşmeler gerçekleştirdiğine ilişkin tespitlere ulaşıldığını belirtti.

YILDIRIM ÖNCELİKLİ MESAJ GELMİŞ

15 Temmuz gecesi darbe girişimini planlayan ve kendilerine “Yurtta Sulh Konseyi” adını veren cuntacılar tarafından “yıldırım” öncelikli mesajın gönderilmesiyle darbe girişiminin 23.00’e çekilerek belirlenen askeri birlikler araçlarla ve azami hız sınırı aşılarak daha önceki tatbikatlardan daha fazla mühimmat ile Çardak Havaalanı’na intikale geçildiğini, Tugay’ın çıkış kısımlarına zırhlı araçların konuşlandırıldığını, mülki amirliğin uyarılarının dikkate alınmadığını kaydeden Başsavcı Alper, şöyle devam etti:

“Bunun üzerine havaalanının elektrikleri kesilmiş, uçaklara yol gösteren ‘Tacan’ isimli cihaz ve jeneratörler çalışamaz hale getirilmiş, yakıt tankları boşaltılmış, pistler sivil araçlarla kapatılmış, az sayıdaki Hava Meydan komutanlığı personeli de pasif direnişe geçmiştir. Böylelikle Kayseri-Erkilet Havaalanı’nda Çardak semalarına gelen 2 askeri uçak iniş yapamayarak, mahalden ayrılmak zorunda kalmıştır.

Ankara’daki kalkışmaya destek olmak üzere hazırlanan askeri birlikler; uçakların inememesi, vatandaşlarımızın yolları kapatarak harekata engel olmaları, ihtilal girişiminin akim kaldığına ilişkin oluşan psikolojik ortam ve çözülme ile 16 Temmuz sabah saatlerinde, çatışma gelişmeden yakalanmışlardır.”

 ERAT HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILMADI
15 Temmuz gecesi ihtilal kalkışmasının öğrenilmesi ile birlikte, Cumhuriyet Başsavcılığı olarak Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 160. maddesi gereğince hemen soruşturmaya başladıklarını ifade eden Alper, “ Çardak Havaalanı’na intikal edenler ile kuvvetli suç şüphesi bulunan Tugay içerisindeki subay ve astsubaylar gözaltına alınarak haklarında soruşturma gereği işlemler ikmal edilmiş ve ifadelerini müteakiben 57 şüpheli tutuklanmaları istemiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk olunmuş; 53’ü tutuklanarak İzmir F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’na nakledilmiştir. İlk sorguda 4 alt rütbeli askerî personel ile aşamalarda 11 asteğmen Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol kararı ile serbest bırakılmışlardır. Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu ve ilgili mevzuat gereğince; karar yetkisi bulunmayan, sadece verilen emri yerine getirmekle yükümlü, tatbikat olduğu düşüncesinde, silah kullanmayan, ceza kanunlarında yaptırıma tabi tutulmuş başka bir eylemde bulunmayan ve sadece askerlik görevini yerine getiren erat hakkında soruşturma açılmamış, aşamalarda tanık sıfatıyla ifadelerine başvurulmuştur” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.