ÇOÇUKLARDA AĞIZ VE DİŞ TEMİZLİĞİ İLE FIRÇALAMA NE ZAMAN BAŞLAR?

Sağlıklı bir yaşamın mihenk taşlarından biri olarak kabul gören Ağız ve Diş sağlığı, küçük yaşlarda çocuklara empoze edilmesi gereken bir öğretidir.
Günümüz ebeveynlerinin özellikle üstüne eğilmeleri gereken, erken dönem çocukluk çağı çürüklerinden korunmanın en iyi yolu, diş bakımına hassasiyet göstermekten geçmektedir.
Diş Hekimi Tülay Akkol, hayat boyu özen gösterilmesi gerekilen ağız ve diş bakımın bebeklik döneminin 6. Ayından itibaren başlaması gerektiğini belirtmektedir. Anne ve babanın yardımı olmadan bebeğiniz ağzında ve yeni çıkan süt dişlerinde biriken besin maddelerini temizleme yetisine sahip değildir.
0-3 yaş arası bebeğinizin ağzını ılık su ve pamuk/gazlı bez yardımıyla süt dişlerini temizleyebilirsiniz. Süt dişlerinin gelecekteki daimi dişlerin sağlığı için önemli bir nokta olduğuna değinen uzmanlar, ebeveynlerin bu konuda ihmalkâr davranmamalarını tavsiye etmektedir.
2-3 yaş arası çocukların yutkunma refleksi geliştiği ve rol model anne-babayı taklit etmeye başlayacakları döneme tekabül ettiği için diş fırçalamaya geçilmesi önerilir. Çocuklar için özel üretilen, içinde katkı maddesi ve Fluor içermeyen diş macunları tercih edilmelidir.
Diş fırçasının başlığının küçük olması ve her 6 ayda bir değişmesi gerekmektedir.
7 yaşından itibaren çocuklarınız, ailesinin rehberliğine ihtiyaç duyulmaksızın kendi başlarına diş fırçalama yetisini kazanmaktadır. Günde en az sabah ve akşam olmak kaydıyla iki kez diş fırçalamalarına özen gösterip, onlara eşlik ederek alışkanlık haline getirmelerine yardımcı olabilirsiniz.
Çocuklarınızın düzenli ağız bakımı ve diş temizliğini benimsemelerini sağlamak için size yardımcı olacak metotlar;
• Çocuğunuzu bu konu hakkında bilgilendirin
• Birlikte diş fırçalayarak ona güzel bir örnek olun
• Değişik diş fırçaları, hoş kokulu macunlarla eğlenceli hale getirin.

İlk diş muayenesinin 6 ay-1 yaş arasında gerçekleşmesi gerektiğini vurgulayan ve tavsiye eden Diş Hekimi Tülay Akkol, bebeğinizin ağzında oluşabilecek diş eti sorunlarında erken teşhisin diş kaybına engel olduğuna dikkat çekmektedir.
Sağlıklı bir yaşamın, sağlıklı ağız ve dişlerden geçtiği bilincini ilk önce kendinize ve devamında çocuğunuza aşılamalısınız. Mutlu gülümsemeleriniz, sergilemekten çekinmeyeceğiniz beyaz dişler için diş fırçalamayı ihmal etmeyin…

Tülay Akkol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.