CİNKAYA AİLESİNİN ÖLÜMDEN DÖNDÜĞÜ AN | Denizli Online Haber | Denizli Haber

CİNKAYA AİLESİNİN ÖLÜMDEN DÖNDÜĞÜ AN

DENİZLİLİ işadamı Yasin Cinkaya ailesiyle birlikte tatil yaptığı Marmaris’te darbe girişiminde bulunanların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı tatil köyüne yaptığı saldırıya tanık oldu. Ailesiyle birlikte saldırının dehşetini yaşadığını belirten Yasin Cinkaya, “Dehşet vericiydi. Çatışmaların ortasında kaldık. Tüm çatışma evin önünde oldu. Tam bir panik havası yaşandı. Biz bütün aile hemen yere yatarak korunmaya çalıştık” dedi.

Türkiye’nin 15 Temmuz Cuma gecesi yaşadığı darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı tatil köyüne ayrıldıktan sonra yapılan saldırıya Denizlili işadamı Yasin Cinkaya da ailesiyle birlikte tanık oldu. Mermer ve doğaltaş sektöründe faaliyet gösteren Faber Doğaltaş’ın sahibi Denizlili genç işadamı Yasin Cinkaya, eşi Yasemin Cinkaya ve kızları Bade Cinkaya, babası Gümüşler eski Belediye Başkanı İbrahim Cinkaya ve annesi Fadime Cinkaya, ablası ve 5 yeğeniyle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı Marmaris’te tatil yapıyordu.

AN AN ÇATIŞMAYI İZLEDİLER

Erdoğan’ın kaldığı otelin tam karşısındaki sitede, beşinci kattaki dairesinde tatilini geçiren Cinkaya ailesi saat 02.30 sıralarında silah sesleri ile irkildiklerini anlattı. Yaklaşık 2.5 saat süren çatışma süresince büyük panik yaşadıklarını belirten Cinkaya, ailesi ile birlikte yere yatarak silah seslerinin sona ermesini beklediklerini anlattı. Çatışma sonunda iki polis şehit olurken, tatil merkezinde kalanlar da dehşet anlarını yaşadı.

’SAVAŞ ORTAMI GİBİYDİ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın helikopterle ayrılmasından 12 dakika sonra darbe girişiminde bulunan bir grubun helikopter ile baskın yaptığı tatil köyünde yaşadıkları dehşeti anlatan Yasin Cinkaya şunları söyledi:

“Yaşadıklarımız dehşet vericiydi. Çatışmaların ortasında kaldık. Tüm çatışma evin önünde oldu. Tam bir panik havası yaşandı. Biz bütün aile hemen yere yatarak korunmaya çalıştık. Evimiz beşinci katta. Çatışmaya katılan helikopter beşinci kat seviyesinde askıda kaldı. 30 metre önümüzdeydi. Diğeri sitenin içine girerek asker indirdi. Tüm çatışma kaldığımız sitenin içinde gerçekleşti. İki helikopterin çapraz ateşlerinin yanı sıra binamızın son katında keskin nişancı polisler de çatışmanın içindeydi. Savaş ortamı gibiydi. Özellikle alt katlarda yaşayan komşularımızın evlerine silah atışları isabet etti.”

DUVARLAR DELİK DEŞİK OLDU

Gümüşler eski Belediye Başkanı işadamı İbrahim Cinkaya da yaşananlardan özellikle torunlarının çok korktuğunu, saatlerce çığlık attıklarını söyledi. Saldırıya karşılık veren koruma polislerinin kaldıkları dairenin çatısından ateş ettiklerini kaydeden İbrahim Cinkaya şunları anlattı:

“Darbe girişiminde bulunan ve tatil köyüne saldıran gruba koruma polisleri bizim dairenin çatısından karşılık verdiği için kaldığımız binanın duvarları delik deşik oldu. Çatışma sabaha kadar sürdü. İki koruma polisi şehit oldu. Yere yatarak saldırının bitmesini bekledik. Özellikle torunlarım çok korktu, sürekli çığlık attı. Yaşadıklarımız korkunçtu. Sabah olaylar yatıştıktan sonra saldırının dehşetini gözlerimizle gördük. Yaşadığımız travmayı atlatmaya çalışıyoruz.”

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.