Babaoğlu Çiftliği

Denizli’de bin 800 yıllık Tarihi Kaleiçi Çarşı’sında 30 yıl boyunca “Yalçın Sarrafiye” adı altında kuyumculuk yapan, elmas uzmanı Yalçın Babaoğlu, mesleğini bırakıp Sanen cinsi keçi yetiştirmeye başladı. Denizli’nin en büyük keçi üreticisi konumuna gelen Babaoğlu’nun şuan 200 Sanen keçisi bulunuyor. Ürettiği keçilerin tekelerini Tarım İl Müdürlüğü’ne veriyor. Babaoğlu, bu yıl 200 keçiden 500 oğlak almayı planlıyor.
Mutluluğu keçi yetiştirmekte bulduğunu ifade eden Yalçın Babaoğlu, merkeze bağlı Cankurtaran Mahallesi’nde 3 yıl önce kurduğu ‘Babaoğlu Çiftliği’nde Sanen cinsi keçi yetiştirip günde 150 litre süt sağıyor. 3 yıllık araştırma sonrasında Sanen keçileriyle tanıştığını Çanakkale 18 Mart Üniversitesinin desteği ile satın aldığı 100 keçi ile keçi üretimine başladığını belirten Yalçın Babaoğlu, “Keçilere çocukluk yıllarımdan beri merakım vardı. Keçi üretimine başlamadan önce 3 yıl arge çalışması yaptım. Türkiye’nin farklı illerinde kurulu keçi çiftliklerini gezdim. Bilgi sahibi oldum. Anavatanı İsviçre Alpler olduğunu öğrendiğim Sanen Keçileri daha da ilgimi çekti. Çanakkale’den aldığım 100 Sanen Keçisi ile keçi üretimine başladım.

Mesleği bıraktı

O yıl 100 keçimin sayısı yeni doğumlarla birlikte 320’ye çıktı. Sanen keçilerinin en büyük özelliği bir doğumda ikiz ve üçüz oğlak dünyaya getirmek ve günde 2,5 kilogram ile 5 kilogram arası süt vermesidir. Çok uysaldır, hiçbir şekilde doğaya da zarar vermez. Keçilerle uğraşınca kendime geliyorum. Keçi sütüyle, yoğurduyla ve peyniriyle besleniyorum. Gençleştiğimi hissediyorum. Keçilerle uğraşırken sinirden ve stresten kurtuluyorum” dedi.
Tarihi Kaleiçi Çarşı’nda kuyumculuk yaptığını aynı zamanda elmas uzmanı olmasına rağmen keçi yetiştirmeyi tercih ettiğini ve mesleğini bıraktığını anlatan Babaoğlu, “Keçilerle uğraşmak, onları sağmak, oğlakların dünyaya gelmesine yardımcı olmak beni çok daha mutlu ediyor. Keçilerle uğraşmaktan, altın ve elmasla uğraşmaktan daha çok zevk alıyorum. Yetiştirdiğim keçilerin satışını yapıyorum, ürettiğimiz sütleri de açtığım mandırada satıyorum. Keçi sütü anne sütüne eş değer, başta kanser olmak üzerede birçok hastalığın oluşumunu engelliyor veya hastalığın iyileşmesine destek oluyor. 1970 yılında Türkiye’ye gelen Sanen cinsi keçilerin büyük bölümü orijinalliğini kaybetse de, benim keçilerim yüzde 100 Sanen keçisi. Keçi ağlıma bu güne kadar bir tane bile yabancı hayvan sokmadım. Sattığım ve çeşitli sebeplerle geri gelen keçileri bile hastalık gelir, ırk bozulur diye tekrar ahırıma almıyorum.” Dedi.

Yılda iki oğlak
Yılda bir kez doğum yapan ikiz yada üçüz yavrular dünyaya getiren Sanen keçilerinin iyi bakılması ve keçiler üzerinde yapılacak ilave çalışmayla yılda iki kez yavru almanın mümkün olduğunu belirten Babaoğlu, “Sanen keçilerinin yavruları iki ayda annesinden beslenmeden vazgeçiyor. Yeni doğan bir yavruda sekiz ay sonra yavrulamaya başlıyor. 8 – 12 yıl ömrü olan keçilerden yılda iki kez sağlıklı yavrular almakta mümkün. Beni yetiştirdiğim keçilerin tekelerini tarım müdürlüğümüze veriyorum. Tarım müdürlüğü de benden aldığı tekeleri bölgedeki kara kıl keçisi üreticilerine veriyor. Kara keçiler ormanlık alanlara zarar verebiliyor. Çok aksi ve inatçı hayvanlar. Sanen keçileri kara keçilere göre daha uysal ve zararsız. Keçi üreticileri benim tekelerimle keçilerini birleştirerek, daha uysal, beyaz renkte kıl keçileri üretecek. Böylece dünyaya gelen melez keçiler ormanlara zarar vermeyecek. Üreticisine de iyi paralar kazandıracak. Sanen keçilerinin eti de çok daha yumuşak ve daha lezzetlidir. Sanen keçilerinin yetiştiriciliği arttıkça, ülkemizde her gün tırmanan et fiyatları da düşer” diye konuºşu.

Sütü çocuklar için faydalı
Keçi sütü özellikle çocukluk çağında, gelişim açısından oldukça faydalı ve gerekli bir besindir. Özellikle yenidoğan bebekler için, anne sütüne eş değerde bir süttür. Çünkü, sütünün içerisinde bulunan protein, süt yağı, vitaminler ve mineral maddeler gibi temel besin öğeleri bebeğin büyümesini sağlarken, doğada sadece sütte bulunan ‘laktoz’ denilen süt şekeri de bebeğin beyin ve sinir hücrelerinin gelişmesine, tam ve mükemmel oluşmasına katkıda bulunur. Keçi sütünün etkili olarak soğutulmasıyla, 3-4 gün tazeliğini korur. Keçi sütündeki bakteri miktarı, diğer hayvanlardan daha az olduğundan dolayı, keçilerden, hijyenik şartlarda elde edilen sütlerde, tüberküloz ve brusellos gibi, patojenler görülmez. Bu nedenle de, birçok batı ülkesinde sağılan keçi sütleri, üreticilerince, doğrudan içilerek tüketilmekte, hatta bebeklere ısıtılmadan doğrudan içirilmektedir.
Keçi sütü, astım, alerji, sindirim sistemi rahatsızlıkları, hazım sorunları, bazı cilt hastalıkları, bebek egzamaları, varisle ilgili rahatsızlıklar, tanımlanamamış virütik apseler, iştahsızlıkla beraber, geceleri gelen öksürük nöbetleri gibi, çok çeşitli şikayetlerle gelen birçok hastalığın tedavisi, ilaçlarla başarılamamış fakat keçi sütü ve ürün kürleri uygulandığında başarılı olunmuştur. Özellikle kalsiyum açısından mükemmel bir besin kaynağı olan keçi sütünün yağı, organizmada iltihaplanmayı önleyici olduğu saptanan, yağ asitlerini içermektedir. En kaliteli ve en güzel dondurma keçi sütünden yapılır.

Ayrıca İnternet Üzerinden Satış yapan Babaoğlu Çiftliği Tüm Müşterilerine www.babaogluciftligi.com

ziyaret etmelerine beklerim diyerek Röportajımızı Bitiriyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.