Altın Sıçradı | Denizli Online Haber | Denizli Haber

Altın Sıçradı

Altın vadeli kontratları, ABD ekonomisinin Mayıs ayında tahmin edilenden daha az istihdam yaratması ve buna bağlı olarak, Fed’in faiz artırımına gitme beklentisinin zayıflaması sonrası 11 haftanın en büyük kazancına yöneldi.

ABD’de bugün açıklaan verilere göre, tarım dışı istihdam 38,000 ile Eylül 2010’dan bu yana en az artışını gösterdi ve Nisan ayındaki istihdam artışı 160,000’den 123,000’e revize edildi. Mayıs ayı verisi, Bloomberg’in anketindeki en kötümser tahminin de altında gerçekleşti.

Altın, iyileşen ABD ekonomisinin Fed’in para politikasını bu ay sıkılaştırabileceği beklentisini güçlendirmesinin etkisi ile Mayıs ayında Kasım’dan bu yana en büyük aylık kaybını gerçekleştirmesinin ardından yükseldi. Yüksek faizler, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor. Fed fonları (Fed’in gösterge faizi) vadelileri, Haziran ayında faiz artırımı olasılığını yüzde 4 olarak işaret ediyor. Bu olasılık bir hafta önce yüzde 30 seviyesindeydi.

Chicago’da RJO Futures kıdemli piyasa stratejisi Bob Haberkorn, istihdam verisini işaret ederek, “Oldukça kötü rakamdı,” dedi ve “Bu veri, Fed için faiz artırımını Haziran ayında masadan kaldırdı” şeklinde görüş bildirdi.

Ağustos vadeli altın kontratları, Nymex piyasasında, yüzde 2.1 yükselerek, New York saati ile 08:48’de ons başına 1,238.30 doalra çıktı. Bu seviyede kapanması durumunda, altın, 17 Mart’tan bu yana en güçlü yükselişini göstermiş olacak.

Geçen hafta, Fed Başkanı Janet Yellen, ekonomik büyüme yukarı yönde hareket ederse ve işgücü piyasası iyileşmeye devam ederse, faiz artırımının uygun olacağını söylemişti

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.