AA’nın “Dakika Dakika FETÖ’nün Darbe Girişimi” kitabı

AA'nın "Dakika Dakika FETÖ'nün Darbe Girişimi" kitabı

AA’nın “Dakika Dakika FETÖ’nün Darbe Girişimi” kitabı

Merkezefendi Belediye Başkanı Subaşıoğlu: “Bundan 10 yıl, 20 yıl sonra bu darbe girişiminin tarihini yazacak olanlar, bu darbenin karşısında milletin ortaya koymuş olduğu iradeyi yazmak isteyenler için çok önemli bir başucu kaynağı” Pamukkale Belediye Başkanı Gürlesin: “O gece olay ilk duyulduğunda halkın tepkisi ve basının bunu canlı vermesi duyarlılığı artırdı”
DENİZLİ (AA) – Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Anadolu Ajansının (AA) 15 “Dakika Dakika FETÖ’nün Darbe Girişimi” kitabına ilişkin, darbe girişiminin tarihini yazacaklar için eserin bir başucu kaynağı olduğunu söyledi.

Subaşıoğlu, kitabın tarihi vesikaların toplanmış olduğu arşiv niteliğini taşıdığını ifade ederek, “Bundan 10 yıl, 20 yıl sonra bu darbe girişiminin tarihini yazacak olanlar, bu darbenin karşısında milletin ortaya koymuş olduğu iradeyi yazmak isteyenler için çok önemli bir başucu kaynağı, müracaat kaynağı.” değerlendirmesinde bulundu.

Subaşıoğlu, AA’yı ve çalışmada emeği geçenleri tebrik ederek, şöyle dedi:

“Bugünden yarına aktarılacak çok önemli fotoğraflara, çok önemli bilgilere yer verilmiş. Özellikle darbeyi yapan generallerin, daha doğrusu darbeci teröristlerin ellerine vurulan kelepçeli fotoğraflar, belki de başka yerde görülemeyecek tarihi vesikalar. Aynı zamanda demokrasi şehitlerimizin fotoğrafları bu kitapta yer alıyor. Mustafa Varank’ın ağabeyinin vefat etmeden önce son cümleleri olan ‘Korkmayalım dışarı çıkalım, biz korkarsak herkes korkar’ ifadelerine de kitapta yer verilmiş. Varank ailesine tekrar başsağlığı diliyorum. Gelecek kuşaklar için vesika değeri olan, arşiv değeri olan önemli bir eser. 15 Temmuz’u inşallah hep beraber unutturmayacağız, unutturmamak adına da bu kitap çok önemli.”

Darbe girişimi gecesi yaşananlara değinen Subaşıoğlu, belediyenin elindeki tüm iş makinelerini, araçları, birlikten çıkaracak tankların önlenmesi adına tugayın önüne çektiklerini ve kalkışmaya fiili olarak müdahalede bulunduklarını anlattı.

Bu müdahalenin ardından Delikliçınar Meydanı’nda halkla birlikte milli iradeye ve demokrasiye sahip çıktıklarını aktaran Subaşıoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Sizin seçtiğiniz, sizi temsil eden insanların derdest edilmesi, görevden uzaklaştırılması ve bunun gayri meşru bir şekilde silaha dayanılarak yapılması asla kabul edilebilir bir şey değil. O gece hakikaten halkımızın direnciyle darbe girişiminin önüne geçilmesinde medyanın da önemi büyük. Medyanın darbeye karşı dik duruşu da darbe girişiminin kırılmasını sağladı.”

– “Halkın tepkisi ve basının bunu canlı vermesi duyarlılığı artırdı”

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, FETÖ’yü lanetleyerek, bunu planlayanların vatan haini olduğunu belirtti.

Darbe girişiminin öncekilerden farklı neticelendiğini dile getiren Gürlesin, şunları söyledi:

“Halkımızın demokrasiye, milli iradeye inancının ve seçtiği insanlara sahip çıkmasının daha öncekilerden farklı olmasını sağladığını görüyoruz. Halkımızın cesur bir şekilde tankın önüne yatmasından tutun da helikoptere karşı silahını doğrultması, elinde silahı olmasa da darbeye karşı tepkisini ortaya koyması, sevindirici bir olay. Hamdolsun ülkemizi ele geçirmeye çalışan başta FETÖ terör örgütü ve dış kaynaklı mihraklar emellerine ulaşamadılar, inşallah bundan sonra da ulaşamayacaklar. Halkımızın bu dirençle, bu bilinçle milli iradeye ve demokrasiye sahip çıkması ve bunun arkasında ülkemizin bekasına, birlik ve beraberliğimize kast edildiğinin görülmesi nedeniyle, bunu planlayanların bundan sonra darbe girişimlerini hayal dahi edemeyeceklerini, başlarına nelerin geleceğini göreceklerini düşünüyorum.”

Gürlesin, olay ilk duyulduğunda halkın tepkisinin ve basının bunu canlı vermesinin duyarlılığı artırdığını vurgulayarak, şu ifadelere yer verdi:

“Anadolu Ajansının o gece yaşananları dakika dakika kitap haline getirmesinden büyük bir onur duydum. Çünkü bu tarihi bir vesika olarak önümüzdeki on yıllar, 50 yıllar, 100 yıllar boyunca bu 15 Temmuz darbe girişiminde neler olduğunu dakika dakika anlatması, hainlerin kimler olduğuna ve bu süreçte yaşananlara, şehitlerimize yer vermesi, çok mükemmel bir vesika olmuş. Bundan ders alınıp da gelecek nesillere aktarılması ve unutulmaması adına çok önemli bir kitap olduğunu düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.